Futbalový oddiel ŽP Šport, a.s. Podbrezová

 

 Táto stránka je zameraná na informácie a činnosť futbalových družstiev FO ŽP Šport Podbrezová.

 

 Vedenie futbalového oddielu:

 

Ing. Július Kriváň     

Prezident Futbalového oddielu

Ing. Vladimír Soták, ml. 

Viceprezident Futbalového oddielu

Ing. Marián Kurčík 

Viceprezident Futbalového oddielu

Ing. Jozef Marčok

Riaditeľ ŽP Šport, a.s.

PaedDr. Michal Budovec

Športový riaditeľ Futbalového oddielu

Mgr. Radoslav Kupec  

Manažer ISSF Futbalového oddielu

Mgr. Andrej Smékal  

Manažer mládeže Futbalového oddielu

 

História klubu.

 

Futbal patrí k najstarším športovým hrám v Podbrezovej. Prvé písomné zmienky sú z obdobia rokov 1911 - 1913, prvé ihrisko vyrástlo za starou zinkovňou, na bývalom sklade dreva. Zaujímavosťou je, že funkčné bolo len vtedy, keď píla Štiavnička nemala drevo. Futbalové oživenie nastalo po roku 1920, keď slovenskí robotníci priniesli z maďarského Dyosgyöru aj vyspelejšie metódy tejto hry. Prvý odznak bol RTJ Podbrezová, organizované zápasy sa hrali pod hlavičkou RTJ. V roku 1933 po zlúčení s Hornou Lehotou sa zápasy hrali na ihrisku za Endrezziho vilou. To bolo otvorené v júli 1933 zápasom s rezervou ŠK B. Bystrica. Domáci vyhrali 4:2, ma vtedajšie zápasy chodilo okolo 400 ľudí. Podbrezová sa v roku 1936 prebojovala do I. triedy Stredoslovenskej futbalovej župy.

Futbal v Podbrezovej je teda vekom dávno dôchodca, vlastne už starý pán, ale srdcom je mladík. Futbalový oddiel sa už radí medzi inventár I. futbalovej ligy, do ktorej A-mužstvo postúpilo v sezóne 1997/1998. Pre účinkovanie A-mužstvo v II. lige (dnešná I. liga) bolo dlho najúspešnejším výsledkom tretie miesto v sezóne 1999/2000, ktoré futbalisti zopakovali aj v ďalšej sezóne. V sezóne 2007/2008 obsadili futbalisti v prvoligovej tabuľke 2. miesto. Okrem toho je určite aj úspechom postup do semifinále Slovenského pohára v sezóne 2001/2002. Prísľubom do budúcnosti bol postup dorasteneckých družstiev do 1. slovenskej ligy v roku 2004. Práci s futbalovou mládežou pomáha od roku 2002 spolupráca s talianskym velkoklubom Inter Milano a podbrezovký mládežnícky futbal sa tak stal súčasťou celosvetového projektu Inter Campus.

V klube pôsobilo viacero hráčov, pre ktorých boli roky v červeno-čierno-sivých dresoch skvelým odrazovým mostíkom. Marek Bažík sa stal majstrom Slovenska so Žilinou, pod Dubňom pôsobil aj niekdajší hrajúci asistent Milan Nemec a v sezóne 2007/2008 patrí v žilinskom drese medzi ťahúňov Peter Štyvar. Kvalitnú prácu s mládežou potvrdzujú Juraj Kucka, súčasný hráč AC Sparta Praha či Michal Breznaník, ktorý v drese Slovana získal v sezóne 2008/2009 majstrovský titul, v ročníku 2009/2010 ako kapitán Slovana získal Slovenský pohár.  Podbrezovskí odchovanci teraz pôsobia v kluboch najvyššej slovenskej súťaže v Ružomberku, Slovane Bratislava, Dukle B. Bystrica.

V druholigovej histórii klube je najlepším strelcom Mikuláš Pelegrin, ktorý nastrieľal 43 gólov.

 

Váš čas na stránke : 
15:52:40
ŽELEZIAR DO TOHO !!